SAHPA TROPHY WINNERS 2016

Lyndhurst YBC (R Horsman Memorial Trophy)      Mundy And Hendrie

Moulamein SAD (R Cann Memorial Trophy)           V Allan & Grand-daughters

Ouyen 5 Bird................................................             D Walker

Lyndhurst Open............................................             L Duits

Moulamein Open..........................................             B Huff

Twins Open...................................................             Snyders & Buxton

Marree 5-Bird...............................................             Hamilton Racing

Deniliquin Open............................................             N Stojakovic

Marla Open/Keith Wickam Challenge..........             Tunbridge & Fawcett

Morundah Open/Doug Green Classic...........             J & N Kokolakis

Coober Pedy Open/Allen Goodger Tribute..             Wallace & Doyle

Bill Button Newland Cup Longest

Race East Line Narrandera ..........................             G Hamilton

Slowest Winning Velocity ...........................             Hamilton Racing 914.560

Alice Springs.................................................             B Donovan

First Cock Alice Springs ..............................             Phil Squire

Sires Produce Winner Ken Pridham

Memorial Trophy..........................................             R Chapman

Vin Blanden..................................................             N Stojakovic

Bird of the Year............................................             G Hamilton

SDC Points Winner......................................             Cook & Edwards

5 Bird Series Winner.....................................             Cook & Edwards

North Line Points Winner.............................             Hamilton Racing

East Line Points Winner...............................             J Marafiote

Premier Club.................................................             Metropolitan Club   98.28

SALDC Champion Flyer 2016.....................             Hamilton Racing

Aggregate Points Winner 2016 ....................             Cook & Edwards

 

OFFICIALS

Chairperson: Gavin Harris

Vice-Chairperson: Paul Springett

Secretary: Tony Perkins

Assistant Secretary / Treasurer: Cheryl Myers

Ring Secretary: Sofia Thalbourne

Race Adjudicator: G. Cawte

Management Committee:

John Cock, Phil Squire, Paul Springett, Tim Fawcett

Clock Chairperson: Paul Springett

Convoyer: Tony Perkins

Website: Alan Agar